Dôchodcovia, pozor na pôžičky! Počet exekúcií dôchodkov stále rastie

rodinný rozpočet

Počet dôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa kráti dôchodok exekučnou zrážkou, stále narastá. Kým v januári 2017 sa exekúcie týkali 35 459 dôchodkov, v septembri ich počet stúpol o 220 na celkovo 35 679.

Trend nárastu Sociálna poisťovňa zaznamenávala aj v rovnakom období minulého roka – v januári 2016 Sociálna poisťovňa vykonávala 32 046 exekučných zrážok z dôchodkov a v septembri 2016 ich počet vzrástol na 33 577. Sociálna poisťovňa preto opakovane vyzýva dôchodcov, aby boli obozretní a nepožičiavali si peniaze, na ktoré nemajú dostatočné príjmy.

Mali by sa dať pozor najmä na lákavé reklamy nebankových subjektov, ktoré sľubujú „lacné“ pôžičky. Dôchodcovia sa potom často dostávajú do zložitých životných situácií, pričom Sociálna poisťovňa im nemôže exekúciu zastaviť a ani znížiť výšku zrážky, keďže je zo zákona povinná nariadené zrážky vykonať.

Najčastejšie sa exekučné zrážky z dôchodkov uhrádzajú v prospech nebankových subjektov, telekomunikačných operátorov či poskytovateľov dátových služieb.