Počet seniorov za volantom pribúda, stúpa aj počet nehôd

počet seniorov za volantom

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sa Allianz – Slovenská poisťovňa pozrela na seniorov na cestách a štatistiky dopravných nehôd ľudí vo veku 60 a viac rokov.

„V minulom roku sme zaznamenali dohromady 88 550 dopravných nehôd z havarijného aj povinného zmluvného poistenia. Vodiči seniori, teda 60 a viac roční, sa na celkovom objeme škôd podieľali približne 12-timi percentami,“

konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

V západnej Európe tvorí podiel seniorov na celkovom počte dopravných nehôd až 25 percent. Podľa Allianz Centra pre technológie (AZT) je to spôsobené najmä väčším počtom seniorov za volantom. Vo vyspelých krajinách je totiž oveľa viac seniorov držiteľom vodičského preukazu aj vlastníkom vozidla a tiež sa viac zapájajú do verejného života a viac cestujú.

Viac seniorov na cestách

V dôsledku demografických zmien sa trend nárastu seniorov na cestách očakáva aj na Slovensku. Kým v roku 2000 bol v slovenskej populácii podiel obyvateľov starších ako 60 rokov 15,3 percenta, v roku 2015 to už bolo 20,5 percenta.

V roku 2030 by mali seniori tvoriť viac ako štvrtinu (26,4 percenta) populácie na Slovensku¹. Dôležitosť témy bezpečnosti cestnej premávky starnúcej populácie bude preto neustále narastať.

senior za volantom

Tipy pre zvýšenie bezpečnosti na cestách – nielen pre seniorov:

   • Vyhnite sa jazde v náročných podmienkach, napríklad pri západe slnka, v daždi alebo v dopravnej špičke.
   • Ak sa pri šoférovaní necítite vo svojej koži, navštívte svojho lekára. Často môže ísť aj o vedľajšie účinky užívaných liekov. Lekár vám môže urobiť testy zraku a sluchu.
   • Podľa zákona o cestnej premávke sú vodiči, ktorí majú nad 65 rokov, povinní absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.
   • Medzi staršími ľuďmi existujú určité rizikové skupiny, napríklad tí, ktorí trpia demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Pred riadením vozidla by mali určite konzultovať svoj stav s lekárom.
   • Únava je hlavnou príčinou mnohých vážnych nehôd. Takže nezabudnite plánovať dostatočné prestávky počas dlhších ciest.
   • Špecializovaný alebo opakovací tréning vodičov vám môže pomôcť lepšie odhadnúť správanie vášho auta v náročných dopravných situáciách, napríklad keď je cesta klzká alebo zamrznutá, tzv. škola šmyku
   • Pri kúpe nového vozidla sa poraďte s odborníkom. Niektoré typy vozidiel sú totiž vhodnejšie pre starších ľudí ako iné.
   •  „Zraniteľní” účastníci cestnej premávky, ako napríklad chodci a cyklisti, by mali dbať na to, aby boli čo najviditeľnejší: noste svetlé, odrážajúce oblečenie a udržiavajte reflektory čisté.
   • Defenzívne správanie pomáha udržať bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, predovšetkým na mestských cestách, prechodoch pre chodcov a na zložitých križovatkách.