Povolené prečerpanie – štyria z desiatich idú pravidelne „do mínusu“

povolené prečerpanie na účte

„Mínus“ na účte, teda povolené prečerpanie alebo kontokorent využívajú v priemere štyria z desiatich ľudí, ktorí ho majú v banke zriadené. Až skoro pätina naň siaha každý mesiac. Táto rýchla rezerva je ideálna, ak vám chýba pár eur do výplaty.

Analýza Poštovej banky ukázala, že v mínuse sme vyše polovicu roka a v priemere ide o stovky eur. Odborníci radia, ako tieto rýchle peniaze nepreplatiť na úrokoch, ktoré sa priemerne pohybujú tesne pod 14 %. Prečerpanie nepreplatíte v Poštovej banke, ktorá od júla ponúka na Užitočnom účte 300-eurové prečerpanie zdarma.

Čo je to kontokorent
Kontokorent je forma úveru, pri ktorom banka povolí klientovi záporný stav na účte

Poštová banka analyzovala vzorku vyše 130 tisíc klientov, ktorí majú k svojmu bežnému účtu schválené aj povolené prečerpanie

Za posledný rok ho využívalo 38 % ľudí, pričom až 16 % ľudí ho využilo každý zo sledovaných mesiacov.

Najčastejšie využívajú povolené prečerpanie mladí ľudia – takmer traja z piatich, ktorí ho majú zriadené. Konkrétne vo vekovej kategórii do 25 rokov na mínus siaha 65 % ľudí a vo veku od 25 do 39 rokov tento podiel predstavuje 58 %. Najzriedkavejšie sa do schváleného mínusu na účte dostávajú starší ľudia nad 60 rokov (28 % z tých, ktorí ho majú zriadené).

„Starší ľudia si počas svojho aktívneho života stihli vytvoriť finančné rezervy na rôznych produktoch a prečerpanie je pre nich iba jedna z možností. Naopak, mladí ľudia majú menej predvídateľné výkyvy vo svojich výdavkoch na každodennú prevádzku a často potrebujú ísť s financiami na doraz,“

komentuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

povolené prečerpanie na karte

Kým je to len pár dní a pár desiatok eur, je to úplne v poriadku a presne na to prečerpanie slúži, dodáva Žáčková. Problém môže nastať, ak prečerpanie ľudia začnú vnímať ako nevyhnutnú súčasť „prežitia“ do každej ďalšej výplaty.

Podľa analýzy bol priemerný klient využívajúci prečerpanie za posledných dvanásť mesiacov v mínuse 192 dní, čo pre názornosť predstavuje takmer šesť a pol mesiaca bez prestávky. V priemere čerpal 399 eur.

Najdlhšie bývajú v mínuse mladí ľudia, ktorí zároveň čerpajú aj najvyššie čiastky

Spomedzi regiónov bývajú najdlhšie v mínuse východniari – ľudia z Prešovského kraja 205 dní a ľudia z Košického kraja 203 dní.

Prečerpanie je forma úveru, za ktorú klienti spravidla platia úroky. Tie sa počítajú podľa aktuálnej výšky čerpaných peňazí za každý deň a zúčtujú sa na konci mesiaca.

„Poštová banka prináša od 1. júla Užitočný účet, vďaka ktorému majú klienti prečerpania vo výške 300 eur bez úrokov a poplatkov. Navyše majú klienti možnosť získať až 4 platobné karty pre seba a svojich blízkych,“

upozorňuje Žáčková.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska je aktuálne piemerná výška úrokovej sadzby na prečerpaní na slovenskom trhu 13,99 % ročne (údaj k 04/2017).

Klient v Poštovej banke, ktorý je v mínuse 300 eur tak v Poštovej banke ušetrí mesačne 3,45 eura. Pri priemernom počte dní, ktorí sú klienti počas roka v mínuse (192) je to celkovo vyše 22 eur.